Szwed: Trzynasta emerytura będzie wypłacana już na stałe, bez względu na kalendarze wyborcze

psav zdjęcie główneSzwed w dyskusji podczas pierwszego czytania projektu o trzynastych emeryturach odniósł się do zarzutów posłów opozycji, że wypłata „trzynastek” nieprzypadkowo zbiegnie się w czasie z kampanią prezydencką.
„Dodatkowe coroczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, czyli tzw. trzynasta emerytura, będzie już na stałe – bez względu na kalendarze wyborcze, które będą przed nami, to świadczenie będzie wypłacane” – powiedział. Dodał, że przewidywany tegoroczny termin wypłaty świadczeń to 1 kwietnia.
Wiceminister odniósł się także do krytyki finansowania „trzynastek” z Funduszu Solidarnościowego (dawniej: Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych).
Szwed podkreślił, że Fundusz Solidarnościowy może być dofinansowywany z budżetu państwa i to jest gwarancja wypłat świadczeń z tego funduszu również na kolejne lata. Dodał, że w ostatnich 3 latach przychody ZUS wzrosły o prawie 45 mld. „ZUS jest najbezpieczniejszą instytucją państwa, jeśli chodzi o wypłaty świadczeń, a gwarantem wypłat świadczeń jest budżet państwa” – powiedział.>>> Czytaj też: Czy stać cię na ogrzanie domu? Zobacz, ilu Polaków zmaga się z tym problemem [INFOGRAFIKA]