Koszty budowy mieszkań w Polsce rosną bardzo wolno w porównaniu z innymi krajami UE

psav zdjęcie główneJak podaje Prajsnar, „w przypadku wybranych państw Starego Kontynentu, indeks Eurostatu w czasie od IV kw. 2015 r. do IV kw. 2017 r. najbardziej wzrósł w Rumunii – o 13,1 proc. oraz na Węgrzech – o 9 proc.”. Jak dodał, zmiany w tych krajach „mają dwie główne przyczyny”. „Chodzi o bardzo dobrą koniunkturę na tamtejszych rynkach mieszkaniowych oraz realizację różnorodnych inwestycji przy wykorzystaniu środków unijnych” – podał.
„W przypadku Węgier, działalność deweloperów jest dodatkowo stymulowana dzięki programowi mieszkaniowemu CSOK (podobnemu do polskiego MdM-u). Na bardzo szybkie podwyżki kosztów budowy rumuńskich mieszkań wpływa natomiast rekordowe tempo wzrostu gospodarczego” – zauważył Prajsnar.
Jak podał ekspert, wzrosty w Niemczech wyniosły 5,6 proc., we Francji – 4,1 proc., Hiszpanii – 3,9 proc., a Irlandii 2,6 proc. „Europejski Urząd Statystyczny na podstawie sygnałów z krajów członkowskich UE co kwartał podaje, jak zmienił się indeks kosztów wznoszenia budynków mieszkalnych. Warto zwrócić uwagę, że ten indeks oprócz wydatków związanych z zakupem materiałów budowlanych uwzględnia również robociznę” – przypomniał Prajsnar.
W ostatnim czasie krajowe instytucje, które badają rynek budowlany, alarmują, że teraz koszty budowy drastycznie rosną. Według danych Grupy PSB w maju 2018 r., w stosunku do maja 2017 r., wzrosły ceny wszystkich materiałów budowlanych. Najbardziej zdrożały płyty OSB oraz drewno – o 36,6 proc., izolacje termiczne o 12,6 proc., a ceny cementu i wapna wzrosły o 4,7 proc.Budowlany boom w Rzeszowie. Dlaczego to miasto tak przyciąga deweloperów?