Co dalej z reformą OFE? Kopcińska: Trwają nad nią prace. Mam nadzieję, że w lipcu wejdzie w życie

psav zdjęcie główne”W tej kadencji chcemy to zrobić, mam nadzieję, że to będzie lipiec, trzymam za to kciuki, bo jest to ważny program” – powiedziała Kopcińska pytana w RMF o zapowiedź Morawieckiego.
„To jest bardzo poważna operacja, ona musi być dopracowana” – mówiła. Zapewniła, że „to się dzieje”, a odpowiednie prace prowadzą ministerstwa rodziny i pracy oraz finansów. „Pracujemy nad tym, żeby po raz pierwszy sprawiedliwie zapobiegać głodowym w przyszłości emeryturom chociażby młodych ludzi, (…) prace trwają”.
Zaznaczyła, że „to nie jest jedyny projekt, który się toczy”, wskazała na poprawę ściągalności VAT i inne reformy oraz na to, że „te fundusze nie były ruszone przez tyle lat”.
Jeszcze w lipcu 2016 roku Morawiecki, wtedy wicepremier, prezentował tzw. Program Budowy Kapitału, który jest jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Program zakłada przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne – 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego Polaków (IKZE). Natomiast pozostałe 25 proc. – do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanie którym ma przejąć PFR. Zgodnie z pierwotnym planem przekształcenie OFE miało nastąpić od stycznia 2018 roku, w późniejszych wypowiedziach Morawiecki mówił o lipcu 2018 roku.
Według doniesień medialnych z ostatnich miesięcy, do likwidacji OFE może jednak nie dojść w tej kadencji Sejmu, a bazowy scenariusz reformy emerytalnej na najbliższe lata zakłada jedynie uruchomienie pracowniczych programów kapitałowych. >>> Czytaj też: Rzecznik rządu: Premier Morawiecki w Berlinie nie będzie unikał tematu odszkodowań za II wojnę światową